Hakkımda - Sevil Tekel

image

Sevil Tekel

Uzman Psikolog

Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan hemen sonra, yine Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Gelişim Psikolojisi yüksek lisans programından “Kıbrıslı Türk Çocukların Milli Kimlik Algısı” konulu proje ile yüksek şeref derecesiyle mezun oldum.Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde lisans eğitimimi alırken S.O.S Lefkoşa Çocuk Köyü’nde kimsesiz çocukların kaynaştırma sınıflarında gözlemci stajyer olarak çok önemli ve öğretici tecrübeler edinme şansına sahip oldum.

Ayrıca lisans eğitimim devam ederken Prof. Dr. Biran Mertan ve Prof. Dr. Şenel Hüsnü Raman’ın mentörlüğünde “İkinci Nesil Kıbrıslı Türklerin Algılanan Ulusal Kimliklerini Keşfetmek: Göç ve Pozitif/Negatif Ayrımcılık Hakkındaki Deneyimleri, Duyguları, Düşünceleri ve Algıları” konulu projemi poster sunumu eşliğinde tamamladım. Ayrıca yüksek lisans eğitimim süresince ruh sağlığı alanında hizmet veren çeşitli kliniklerde, anaokullarında ve rehabilitasyon merkezlerinde gönüllü stajyer olarak çocuklarla ve onların aileleriyle süpervizyon eşliğinde psikoterapi çalışmaları ve psikolojik değerlendirme uygulamaları yapma imkanına sahip oldum.

Mesleğimin ilk yıllarında öğrendiğim teorik bilgileri pratikte de uygulayabilmemi sağlayacak proje ve görevlerde yer almak var olan bilgi dağarcığımı genişletmek ve tecrübe sahibi olmak amacıyla ilk olarak özel bir kolejde psikolojik rehberlik biriminde koordinatörlük görevimle birlikte okul psikoloğu olarak çalışmaya başladım. Kolej bünyesindeki tüm kademelerdeki öğrenci, veli ve öğretmenleriyle düzenli aralıklarla görüşmeler düzenlemiş, çocukların kendilerini tanımalarına yönelik çeşitli değerlendirme testi ve formu geliştirmiş ve uygulamış bulunmaktayım. Ayrıca hem kurum çalışanlarına yönelik hizmet içi eğitim kapsamında hem de velilere yönelik, çocuk ve ergen gelişiminde dikkat çeken konularda farkındalık kazandıran seminerler düzenleme fırsatına sahip oldum.

Bir süre sağlıklı yaşam hizmetlerine yönelik hizmet veren özel bir kurumda uzman psikolog olarak psikoterapiler düzenledim. Özellikle psikodiyet kavramı altında başvuran danışanların diyet, kilo koruma, kilo alma ve duygusal yemek yeme davranışları kapsamında ihtiyaçlarına yönelik özellikle davranış değişikliği ve yeni yaşama adaptasyon süreçleriyle ilgili görüşmeler düzenledim. Şu an 2017 ağustos ayından itibaren kurucusu olduğum Sevil Tekel Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çalışma hayatıma devam etmekteyim. Ve yaklaşık dört senedir özel bir kreşte okul psikologluğu kapsamında part time hizmet vermekteyim. Kurumsal şirketlerde ve çeşitli organizasyonlarda eğitim kapsamında seminer ve atölye çalışmaları vermekteyim

image

Aldığım Eğitimler

2019

Görünenin Ötesinde, Kompleks Travmada Psikoterapi

Morita Danışmanlık, Dr. Sümer Öztanrıöver
2019

Temel Mindfulness Eğitimi

Morita Danışmanlık, Doç. Dr. Bilge Uzun
2019

Duygusal Regülasyon Atölyesi

Attachment Parenting İnt. Lideri Dr. Serap Reyhanlıoğlu Arıkan
2019

Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi

Uzm. Psikolog Nilüfer Devecigil, Psikoloji İstanbul Danışmanlık
2019

EMDR 1. Düzey Eğitimi & Süpervizyonu

Davranış Bilimleri Enstitüsü
2016

Projektif Testlere Kuramsal Giriş Seminerleri

Rorschach ve Projektif Testler Derneği
2014

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi

Janus Psikoloji, Prof. Dr. Hakan Türkçapar, Bilişsel Davranışçı ve Psikoterapiler Derneği
2014

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi
2014

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi

Bireysel ve Evlilik Terapileri Derneği

Uygulamaya Yetkin Olduğum Değerlendirmeler

CAS (Cognitive Assessment System) Zeka Değerlendirme Ölçeği

AGTE (Ankara Gelişim Tarama Testi)

Peabody Resim Kelime Tanıma Testi

Good Enough - Harrıs Bir insan Çiz Testi

Beier Cümle Tamamlama Testi

Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi

Çocuklar için Depresyon ve Kaygı Ölçekleri

WISC-R Weschler Çocuklar İçin Zeka Değerlendirme Testi

Moxo Dikkat Testi